Panasonic Electronic Components EEV-FC0J680P
EEV-FC0J680P picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FC0J680P
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEV-FC0J680P.pdf
Availability of EEV-FC0J680P
QUANTITY
EEV-FC0J680P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FC0J680P
Internal Part NumberEIS-EEV-FC0J680P
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current105mA
Impedance1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FC0J680P
Related LinksEEV-FC, EEV-FC0J680P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FC0J680P Details Description
Related parts for EEV-FC0J680P
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
XFRMR GATE DRIVE 1:1:1 SMD datasheet.pdf
AC DRIVE,240V 1PH,1/8HP 0.1KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V JB 1206 datasheet.pdf
EURO QKE FEM STR RELIEF datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
BUSS FUSEBLOCK W/STUD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf