Panasonic Electronic Components EEV-FC1C101P
EEV-FC1C101P picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FC1C101P
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEV-FC1C101P.pdf
Availability of EEV-FC1C101P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-FC1C101P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FC1C101P
Internal Part NumberEIS-EEV-FC1C101P
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current172.5mA
Impedance400 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FC1C101P
Related LinksEEV-FC, EEV-FC1C101P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FC1C101P Details Description
Related parts for EEV-FC1C101P
6 CONT RECPT W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
BLADE PHIL SLOT SZ2/6MM 6.89" datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 12BIT 200KHZ BIPOL ADC 8VSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TV 5C 5#20 PIN PLUG datasheet.pdf
TV 21C 21#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
22UF 450V 15X30MM 85C 10000H datasheet.pdf