Panasonic Electronic Components EEV-FC1E6R8R
EEV-FC1E6R8R picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FC1E6R8R
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEV-FC1E6R8R.pdf
Availability of EEV-FC1E6R8R
QUANTITY
EEV-FC1E6R8R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FC1E6R8R
Internal Part NumberEIS-EEV-FC1E6R8R
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current45mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FC1E6R8R
Related LinksEEV-FC, EEV-FC1E6R8R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FC1E6R8R Details Description
Related parts for EEV-FC1E6R8R
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 180PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 9SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SGNL BUFFER/REPEAT/SPLTR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 135K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf