Panasonic Electronic Components EEV-FC1H3R3R
EEV-FC1H3R3R picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FC1H3R3R
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEV-FC1H3R3R.pdf
Availability of EEV-FC1H3R3R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-FC1H3R3R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FC1H3R3R
Internal Part NumberEIS-EEV-FC1H3R3R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current22.5mA
Impedance5 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FC1H3R3R
Related LinksEEV-FC, EEV-FC1H3R3R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FC1H3R3R Details Description
Related parts for EEV-FC1H3R3R
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.6A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 3A SOT89-3 datasheet.pdf
CONN HSG 2POS .100 SINGLE VER C datasheet.pdf
WIDE FAN TYPE IONIZER 800MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf