Panasonic Electronic Components EEV-FK1A330R
EEV-FK1A330R picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FK1A330R
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EEV-FK1A330R.pdf
Availability of EEV-FK1A330R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-FK1A330R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FK1A330R
Internal Part NumberEIS-EEV-FK1A330R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current160mA
Impedance700 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FK1A330R
Related LinksEEV-FK, EEV-FK1A330R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FK1A330R Details Description
Related parts for EEV-FK1A330R
FIXED IND 390UH 60MA 9.11 OHM datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 5.5V RS232 28TSSO datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 160VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.25 6H 20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
PMI CAP CONVEX GRN 15/32 TRANSP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 30W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS TIN SEALED datasheet.pdf