Panasonic Electronic Components EEV-FK1A330R
EEV-FK1A330R picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FK1A330R
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EEV-FK1A330R.pdf
Availability of EEV-FK1A330R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-FK1A330R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FK1A330R
Internal Part NumberEIS-EEV-FK1A330R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current160mA
Impedance700 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FK1A330R
Related LinksEEV-FK, EEV-FK1A330R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FK1A330R Details Description
Related parts for EEV-FK1A330R
RES SMD 39K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 361 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES 649 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 9 M PCB R/A CLIN G50 ZINC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS JAM NUT PIN datasheet.pdf