Panasonic Electronic Components EEV-FK1C471P
EEV-FK1C471P picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FK1C471P
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEV-FK1C471P.pdf
Availability of EEV-FK1C471P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-FK1C471P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FK1C471P
Internal Part NumberEIS-EEV-FK1C471P
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current600mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FK1C471P
Related LinksEEV-FK, EEV-FK1C471P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FK1C471P Details Description
Related parts for EEV-FK1C471P
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 470K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.2A 10DFN datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 SILVER datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 108VC DO13 datasheet.pdf
CAP FILM 310UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf