Panasonic Electronic Components EEV-HA1C470P
EEV-HA1C470P picture photo
Mfg. Part Number
EEV-HA1C470P
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEV-HA1C470P.pdf
Availability of EEV-HA1C470P
QUANTITY
EEV-HA1C470P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-HA1C470P
Internal Part NumberEIS-EEV-HA1C470P
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-HA1C470P
Related LinksEEV-HA, EEV-HA1C470P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-HA1C470P Details Description
Related parts for EEV-HA1C470P
SENSOR 75PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DKFP COMPENSATED CHOKE 1A datasheet.pdf
CAP CER 40PF 14KV R16 DISK datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC-DC MED ADPT 12V 16.66A 200W datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
MICRO M F CABLE 18" MULTI datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf