Panasonic Electronic Components EEV-HA1E331UP
EEV-HA1E331UP picture photo
Mfg. Part Number
EEV-HA1E331UP
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEV-HA1E331UP.pdf
Availability of EEV-HA1E331UP
QUANTITY
EEV-HA1E331UP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-HA1E331UP
Internal Part NumberEIS-EEV-HA1E331UP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-HA1E331UP
Related LinksEEV-HA, EEV-HA1E331UP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-HA1E331UP Details Description
Related parts for EEV-HA1E331UP
IC ADC 10BIT 80MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
COVER HINGED DUCT PVC BLACK 3" datasheet.pdf
METRAL 4X5 R/CABLE CONN.- C KEY datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 44POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf