Panasonic Electronic Components EEE-2AA4R7UP
EEE-2AA4R7UP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-2AA4R7UP
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
EEE-2AA4R7UP.pdf
Availability of EEE-2AA4R7UP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEE-2AA4R7UP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-2AA4R7UP
Internal Part NumberEIS-EEE-2AA4R7UP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Lytics Devices 03/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-2AA4R7UP
Related LinksEEE-2A, EEE-2AA4R7UP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-2AA4R7UP Details Description
Related parts for EEE-2AA4R7UP
TRANS PREBIAS NPN 300MW SPT datasheet.pdf
BOARD RS232 ZIGBEE MOD PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 6.05VWM 11.7VC DO204AC datasheet.pdf
MOD WI-9C 16MB SDRAM 4MB FLASH datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf