Panasonic Electronic Components EEV-HB0J101P
EEV-HB0J101P picture photo
Mfg. Part Number
EEV-HB0J101P
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEV-HB0J101P.pdf
Availability of EEV-HB0J101P
QUANTITY
EEV-HB0J101P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-HB0J101P
Internal Part NumberEIS-EEV-HB0J101P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current71mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-HB0J101P
Related LinksEEV-HB, EEV-HB0J101P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-HB0J101P Details Description
Related parts for EEV-HB0J101P
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 60 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 190MA 700 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.8A 95 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW VMT3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
AP,STR,SNB,RA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf