Panasonic Electronic Components EEV-TG2A220UP
EEV-TG2A220UP picture photo
Mfg. Part Number
EEV-TG2A220UP
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
EEV-TG2A220UP.pdf
Availability of EEV-TG2A220UP
QUANTITY
EEV-TG2A220UP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-TG2A220UP
Internal Part NumberEIS-EEV-TG2A220UP
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-TG2A220UP
Related LinksEEV-TG, EEV-TG2A220UP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-TG2A220UP Details Description
Related parts for EEV-TG2A220UP
TVS DIODE 200VWM 340.2VC SMC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 8POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 13 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W .02% AXIAL datasheet.pdf