Nichicon UPW1C181MED
UPW1C181MED picture photo
Mfg. Part Number
UPW1C181MED
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPW1C181MED.pdf
Availability of UPW1C181MED
QUANTITY
UPW1C181MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1C181MED
Internal Part NumberEIS-UPW1C181MED
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current279.5mA
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1C181MED
Related LinksUPW1C, UPW1C181MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1C181MED Details Description
Related parts for UPW1C181MED
IC OPAMP CHOPPER 800KHZ 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
IPD 6.5-6MM NONSHLD 3W SPST M8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf