KEMET EEV106M025A9BAA
EEV106M025A9BAA picture photo
Mfg. Part Number
EEV106M025A9BAA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEV106M025A9BAA.pdf
Availability of EEV106M025A9BAA
QUANTITY
EEV106M025A9BAA Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV106M025A9BAA
Internal Part NumberEIS-EEV106M025A9BAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSpecifying Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEEV
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current63mA
Impedance1.93 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.222" (5.64mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.217" W (4.30mm x 5.50mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV106M025A9BAA
Related LinksEEV106M, EEV106M025A9BAA Datasheet, KEMET Distributor
EEV106M025A9BAA Details Description
Related parts for EEV106M025A9BAA
IC COMP PUSHPULL 1.6V SNGL 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE SC70-6 datasheet.pdf
BOARD REF DESIGN FOR TUSB7340 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV PHVOLT 8SMD datasheet.pdf
RES 229 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf