Eaton (formerly Cooper Bussmann) EF400M500
EF400M500 picture photo
Mfg. Part Number
EF400M500
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE INDUST 400A 550V BS IEC
Datasheet Download
EF400M500.pdf
Availability of EF400M500
QUANTITY
EF400M500 Order Process
Ship out your order
Specifications of EF400M500
Internal Part NumberEIS-EF400M500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesEF
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated550VAC
Current400A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.913" Dia x 3.051" L (74.00mm x 77.50mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t2700000
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EF400M500
Related LinksEF40, EF400M500 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
EF400M500 Details Description
Related parts for EF400M500
IC TRANSMIT LINE INTERFC 20-SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 11POS .100 JUMPER 7 INCH datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP MICA 4PF 1PF 300V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 6W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf