Silicon Labs EFM32HG309F64G-A-QFN24
EFM32HG309F64G-A-QFN24 picture photo
Mfg. Part Number
EFM32HG309F64G-A-QFN24
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 24QFN
Datasheet Download
EFM32HG309F64G-A-QFN24.pdf
Availability of EFM32HG309F64G-A-QFN24
QUANTITY
EFM32HG309F64G-A-QFN24 Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM32HG309F64G-A-QFN24
Internal Part NumberEIS-EFM32HG309F64G-A-QFN24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductInternet of Things
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHappy Gecko
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M0+
Core Size32-Bit
Speed25MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.98 V ~ 3.8 V
Data ConvertersA/D 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package24-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM32HG309F64G-A-QFN24
Related LinksEFM32HG309F, EFM32HG309F64G-A-QFN24 Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM32HG309F64G-A-QFN24 Details Description
Related parts for EFM32HG309F64G-A-QFN24
XFRMR LAMINATED 1.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 419POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 755MA 650 MOHM datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf