Silicon Labs EFM32TG225F32-BGA48T
EFM32TG225F32-BGA48T picture photo
Mfg. Part Number
EFM32TG225F32-BGA48T
Brief Description
IC MCU 32BIT 32K FLASH 48BGA
Datasheet Download
EFM32TG225F32-BGA48T.pdf
Availability of EFM32TG225F32-BGA48T
QUANTITY
EFM32TG225F32-BGA48T Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM32TG225F32-BGA48T
Internal Part NumberEIS-EFM32TG225F32-BGA48T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Featured ProductInternet of Things
PCN Design/SpecificationPB-1503164 16/Mar/2015
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesTiny Gecko
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed32MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O37
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.85 V ~ 3.8 V
Data ConvertersA/D 4x12b, D/A 1x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFBGA
Supplier Device Package48-TQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM32TG225F32-BGA48T
Related LinksEFM32TG225, EFM32TG225F32-BGA48T Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM32TG225F32-BGA48T Details Description
Related parts for EFM32TG225F32-BGA48T
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1A TO220-3 datasheet.pdf
SENS 100PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CABLE ASSY MINI CT 4POS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.95A SOT363 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 10% 1905 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 1% 0.16W J LEAD datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 16POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf