Silicon Labs EFM32WG890F64-BGA112T
EFM32WG890F64-BGA112T picture photo
Mfg. Part Number
EFM32WG890F64-BGA112T
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 112BGA
Datasheet Download
EFM32WG890F64-BGA112T.pdf
Availability of EFM32WG890F64-BGA112T
QUANTITY
EFM32WG890F64-BGA112T Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM32WG890F64-BGA112T
Internal Part NumberEIS-EFM32WG890F64-BGA112T
Featured ProductEFM32 Wonder Gecko Family
Internet of Things
PCN Design/SpecificationPB-1406251 25/Jun/2014
Standard Package168
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesWonder Gecko
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4F
Core Size32-Bit
Speed48MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O90
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.85 V ~ 3.8 V
Data ConvertersA/D 8x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case112-LFBGA
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM32WG890F64-BGA112T
Related LinksEFM32WG890, EFM32WG890F64-BGA112T Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM32WG890F64-BGA112T Details Description
Related parts for EFM32WG890F64-BGA112T
CONN HEADER 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD 47OHM 0402 datasheet.pdf
DIGITAL INPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf
Connector Header 64 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CABLE DUCT ADAPTER datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
EU5C-SWD-PF2-1 PXC datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 1500PF 200V X7V datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 1% 1W 0805 datasheet.pdf