Epson EG-2001CA 120.0000M-PCHL3
EG-2001CA 120.0000M-PCHL3 picture photo
Mfg. Part Number
EG-2001CA 120.0000M-PCHL3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC SO 120.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
EG-2001CA 120.0000M-PCHL3.pdf
Availability of EG-2001CA 120.0000M-PCHL3
QUANTITY
EG-2001CA 120.0000M-PCHL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EG-2001CA 120.0000M-PCHL3
Internal Part NumberEIS-EG-2001CA 120.0000M-PCHL3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationEG-2001CA Certificate of Compliance
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesEG-2001CA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSO (SAW)
Frequency120MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)50mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EG-2001CA 120.0000M-PCHL3
Related LinksEG-2001CA 12, EG-2001CA 120.0000M-PCHL3 Datasheet, Epson Distributor
EG-2001CA 120.0000M-PCHL3 Details Description
Related parts for EG-2001CA 120.0000M-PCHL3
CONN RECEPT 18POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 100K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN CABLE L-SHAPED 5M M12 datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 5POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER CAP datasheet.pdf
900 MHz ISM Band Analog RF Front End IC datasheet.pdf