Vishay/BCcomponents AC07000004301JAC00
AC07000004301JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC07000004301JAC00
Brief Description
RES 4.3K OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC07000004301JAC00.pdf
Availability of AC07000004301JAC00
QUANTITY
AC07000004301JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC07000004301JAC00
Internal Part NumberEIS-AC07000004301JAC00
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 1.024" L (7.50mm x 26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC07000004301JAC00
Related LinksAC0700000, AC07000004301JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC07000004301JAC00 Details Description
Related parts for AC07000004301JAC00
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
CABLE 7COND 24AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 8SIP datasheet.pdf