Epson EG-2001CA 166.0000M-PCZL3
EG-2001CA 166.0000M-PCZL3 picture photo
Mfg. Part Number
EG-2001CA 166.0000M-PCZL3
Brief Description
OSC SO 166.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
EG-2001CA 166.0000M-PCZL3.pdf
Availability of EG-2001CA 166.0000M-PCZL3
QUANTITY
EG-2001CA 166.0000M-PCZL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EG-2001CA 166.0000M-PCZL3
Internal Part NumberEIS-EG-2001CA 166.0000M-PCZL3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationEG-2001CA Certificate of Compliance
FamilyOscillators
SeriesEG-2001CA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSO (SAW)
Frequency166MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)50mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EG-2001CA 166.0000M-PCZL3
Related LinksEG-2001CA 16, EG-2001CA 166.0000M-PCZL3 Datasheet, Epson Distributor
EG-2001CA 166.0000M-PCZL3 Details Description
Related parts for EG-2001CA 166.0000M-PCZL3
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TMAX datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1024X18 20NS 64QFP datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1W 1206 datasheet.pdf
PLUGGABLE OPTOCOUPLER 5VDC 5A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 16S 19 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf