Epson EG-2021CA 62.5000M-CHPAL3
EG-2021CA 62.5000M-CHPAL3 picture photo
Mfg. Part Number
EG-2021CA 62.5000M-CHPAL3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR SO 62.5MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
EG-2021CA 62.5000M-CHPAL3.pdf
Availability of EG-2021CA 62.5000M-CHPAL3
QUANTITY
EG-2021CA 62.5000M-CHPAL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EG-2021CA 62.5000M-CHPAL3
Internal Part NumberEIS-EG-2021CA 62.5000M-CHPAL3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesEG-2021CA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSO (SAW)
Frequency62.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)600µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EG-2021CA 62.5000M-CHPAL3
Related LinksEG-2021CA 62, EG-2021CA 62.5000M-CHPAL3 Datasheet, Epson Distributor
EG-2021CA 62.5000M-CHPAL3 Details Description
Related parts for EG-2021CA 62.5000M-CHPAL3
IC OPAMP JFET 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - ADM14S/AE14G/ADM14S datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 2.8A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 30POS DUAL .100 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf