Epson EG-2101CA 62.500M-DCZL3
EG-2101CA 62.500M-DCZL3 picture photo
Mfg. Part Number
EG-2101CA 62.500M-DCZL3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 62.5MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
EG-2101CA 62.500M-DCZL3.pdf
Availability of EG-2101CA 62.500M-DCZL3
QUANTITY
EG-2101CA 62.500M-DCZL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EG-2101CA 62.500M-DCZL3
Internal Part NumberEIS-EG-2101CA 62.500M-DCZL3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
SAW Oscillator
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesEG-2101CA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency62.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)25mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EG-2101CA 62.500M-DCZL3
Related LinksEG-2101CA 6, EG-2101CA 62.500M-DCZL3 Datasheet, Epson Distributor
EG-2101CA 62.500M-DCZL3 Details Description
Related parts for EG-2101CA 62.500M-DCZL3
TVS DIODE 128VWM 207VC AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 357 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 285MA 1.21 OHM TH datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf