Epson EG-2101CA 71.5000M-DCHL0
EG-2101CA 71.5000M-DCHL0 picture photo
Mfg. Part Number
EG-2101CA 71.5000M-DCHL0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR SO 71.5MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
EG-2101CA 71.5000M-DCHL0.pdf
Availability of EG-2101CA 71.5000M-DCHL0
QUANTITY
EG-2101CA 71.5000M-DCHL0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EG-2101CA 71.5000M-DCHL0
Internal Part NumberEIS-EG-2101CA 71.5000M-DCHL0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesEG-2101CA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSO (SAW)
Frequency71.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)25mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EG-2101CA 71.5000M-DCHL0
Related LinksEG-2101CA 71, EG-2101CA 71.5000M-DCHL0 Datasheet, Epson Distributor
EG-2101CA 71.5000M-DCHL0 Details Description
Related parts for EG-2101CA 71.5000M-DCHL0
IC FPGA 352 I/O 432MBGA datasheet.pdf
FUSE HLDR RADIAL 125V 5A PNL MNT datasheet.pdf
TVS DIODE 6SON datasheet.pdf
CONN FMALE M12 5POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
RES SMD 2.94 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
HYBRID MK-2 PLUG HSG ASSY 26P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 154 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf