Epson EG-2101CA 75.0000M-DCHL3
EG-2101CA 75.0000M-DCHL3 picture photo
Mfg. Part Number
EG-2101CA 75.0000M-DCHL3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC SO 75.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
EG-2101CA 75.0000M-DCHL3.pdf
Availability of EG-2101CA 75.0000M-DCHL3
QUANTITY
EG-2101CA 75.0000M-DCHL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EG-2101CA 75.0000M-DCHL3
Internal Part NumberEIS-EG-2101CA 75.0000M-DCHL3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesEG-2101CA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSO (SAW)
Frequency75MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)25mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EG-2101CA 75.0000M-DCHL3
Related LinksEG-2101CA 75, EG-2101CA 75.0000M-DCHL3 Datasheet, Epson Distributor
EG-2101CA 75.0000M-DCHL3 Details Description
Related parts for EG-2101CA 75.0000M-DCHL3
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CABLE 4POS STR PLUG STR PLUG 2M datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO204AL datasheet.pdf
5.08MM EU PLUG VRT OFFSET RET SC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf