Sullins Connector Solutions EGM10DTMT-S664
EGM10DTMT-S664 picture photo
Mfg. Part Number
EGM10DTMT-S664
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156
Datasheet Download
EGM10DTMT-S664.pdf
Availability of EGM10DTMT-S664
QUANTITY
EGM10DTMT-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGM10DTMT-S664
Internal Part NumberEIS-EGM10DTMT-S664
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGM10DTMT-S664
Related LinksEGM10DT, EGM10DTMT-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EGM10DTMT-S664 Details Description
Related parts for EGM10DTMT-S664
D-Sub Connector Plug, Male Pins 80 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SENSOR ACCEL Z-AX +/-100G 16SOIC datasheet.pdf
IC AUDIO PROC DIGTAL 3D 38-TSSOP datasheet.pdf
DISPLAY OLED 80X48 0.9" ORANGE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
RES 56 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf