Sullins Connector Solutions EGM18DTAS-S189
EGM18DTAS-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EGM18DTAS-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EGM18DTAS-S189.pdf
Availability of EGM18DTAS-S189
QUANTITY
EGM18DTAS-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGM18DTAS-S189
Internal Part NumberEIS-EGM18DTAS-S189
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGM18DTAS-S189
Related LinksEGM18DT, EGM18DTAS-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EGM18DTAS-S189 Details Description
Related parts for EGM18DTAS-S189
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.2KV 25A DO203 datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 34POS SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 80W datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING SHORT LENGT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IR RCVR REMOTE MODULE 38KHZ SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf