Vishay/Dale RNC60H1051BSB14
RNC60H1051BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1051BSB14
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1051BSB14.pdf
Availability of RNC60H1051BSB14
QUANTITY
RNC60H1051BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1051BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1051BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1051BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1051BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1051BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1051BSB14
FILTER LINE MED RECT 6.5A PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 12.9VWM 23.5VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CBL 12POS .5MM JMPR TYPE A .152M datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE STR 6POS MALE-MALE 6' datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC CLK MULTPLX 1:9 134MHZ 16SOIC datasheet.pdf