Sullins Connector Solutions EGM25DRSH-S288
EGM25DRSH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EGM25DRSH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EGM25DRSH-S288.pdf
Availability of EGM25DRSH-S288
QUANTITY
EGM25DRSH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGM25DRSH-S288
Internal Part NumberEIS-EGM25DRSH-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGM25DRSH-S288
Related LinksEGM25DR, EGM25DRSH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EGM25DRSH-S288 Details Description
Related parts for EGM25DRSH-S288
MOSFET N-CH 600V 22A PLUS220 datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 74POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
RATIOMETRIC LIN SENS PROBE SKT datasheet.pdf
COUNTER LED 6 CHAR 115/230V PNL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf