Vishay/Dale RN55D1703FRE6
RN55D1703FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1703FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 170K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1703FRE6.pdf
Availability of RN55D1703FRE6
QUANTITY
RN55D1703FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1703FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1703FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)170k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1703FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1703FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1703FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1703FRE6
IC DELAY LINE 100NS 8DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 15POS W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf