Sullins Connector Solutions EGM30DRSN
EGM30DRSN picture photo
Mfg. Part Number
EGM30DRSN
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EGM30DRSN.pdf
Availability of EGM30DRSN
QUANTITY
EGM30DRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of EGM30DRSN
Internal Part NumberEIS-EGM30DRSN
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGM30DRSN
Related LinksEGM3, EGM30DRSN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EGM30DRSN Details Description
Related parts for EGM30DRSN
FIXED IND 22UH 1.9A 59.1 MOHM datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 18.5VOUT 75W datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 24 POS datasheet.pdf
SENSOR PRES 50PSIA 0-50MV DIP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 10 OHM 0402 datasheet.pdf
2.5 G DWDM TOSA 200KM LC REC datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 6500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf