Vishay Semiconductor/Diodes Division EGP10C-M3/73
EGP10C-M3/73 picture photo
Mfg. Part Number
EGP10C-M3/73
Brief Description
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL
Datasheet Download
EGP10C-M3/73.pdf
Availability of EGP10C-M3/73
QUANTITY
EGP10C-M3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGP10C-M3/73
Internal Part NumberEIS-EGP10C-M3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F22pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGP10C-M3/73
Related LinksEGP10C, EGP10C-M3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
EGP10C-M3/73 Details Description
Related parts for EGP10C-M3/73
TRANS NPN 20V 4.5A SOT23-3 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
BAG 4X24" MOISTURE BARRIER 1=1EA datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 80A POWERTAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf