On-Shore Technology, Inc. OSTEB130150
OSTEB130150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTEB130150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 13POS 5MM
Datasheet Download
OSTEB130150.pdf
Availability of OSTEB130150
QUANTITY
OSTEB130150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTEB130150
Internal Part NumberEIS-OSTEB130150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTEB
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level13
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTEB130150
Related LinksOSTEB, OSTEB130150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTEB130150 Details Description
Related parts for OSTEB130150
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 27POS TIN T/H datasheet.pdf
LINE CORD 2 COND EU datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA PLCC datasheet.pdf
RES 75 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V FLATPCK datasheet.pdf
CABLE DUCT END CAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.012UF RADIAL datasheet.pdf