Vishay/Dale RLR07C1213FSB14
RLR07C1213FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1213FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1213FSB14.pdf
Availability of RLR07C1213FSB14
QUANTITY
RLR07C1213FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1213FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1213FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1213FSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1213FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1213FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C1213FSB14
CAP CER 36PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE 100 CNTCTS SLD TAIL 0. datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/7 FLEX IP20 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
MKP 0.15UF 5% 2000VDC DRAWING T7 datasheet.pdf
CAP FILM 430PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf