Vishay Semiconductor/Diodes Division EGP10CHE3/73
EGP10CHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
EGP10CHE3/73
Brief Description
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL
Datasheet Download
EGP10CHE3/73.pdf
Availability of EGP10CHE3/73
QUANTITY
EGP10CHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGP10CHE3/73
Internal Part NumberEIS-EGP10CHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F22pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGP10CHE3/73
Related LinksEGP10C, EGP10CHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
EGP10CHE3/73 Details Description
Related parts for EGP10CHE3/73
LED RED DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 20DIP datasheet.pdf
RES 91K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 12X2X5" 5A FIN datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 M25 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT CRMP datasheet.pdf
CRYSTAL 22.1184MHZ SMD datasheet.pdf