United Chemi-Con EGPA350ELL152MM20S
EGPA350ELL152MM20S picture photo
Mfg. Part Number
EGPA350ELL152MM20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EGPA350ELL152MM20S.pdf
Availability of EGPA350ELL152MM20S
QUANTITY
EGPA350ELL152MM20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPA350ELL152MM20S
Internal Part NumberEIS-EGPA350ELL152MM20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPA Series Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGPA
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)32 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.49A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPA350ELL152MM20S
Related LinksEGPA350EL, EGPA350ELL152MM20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPA350ELL152MM20S Details Description
Related parts for EGPA350ELL152MM20S
CONN HEADER SH 12POS TOP 1MM TIN datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
CONN PIN 22-26AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.15UF 10% 100V RADIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPED 39POS datasheet.pdf
RES 232K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
DIODE GPP 3A 50V DO-214AB datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf