United Chemi-Con EGPA500ELL222ML40S
EGPA500ELL222ML40S picture photo
Mfg. Part Number
EGPA500ELL222ML40S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EGPA500ELL222ML40S.pdf
Availability of EGPA500ELL222ML40S
QUANTITY
EGPA500ELL222ML40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPA500ELL222ML40S
Internal Part NumberEIS-EGPA500ELL222ML40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPA Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGPA
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.72A
Impedance-
Lead Spacing*
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPA500ELL222ML40S
Related LinksEGPA500EL, EGPA500ELL222ML40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPA500ELL222ML40S Details Description
Related parts for EGPA500ELL222ML40S
IC I.CODE EPC FPC datasheet.pdf
CABLE CAT.5E UNSHIELDED YEL 5M datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIODE 1600V Y1-CU datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf