United Chemi-Con EGPD250ELL472ML25H
EGPD250ELL472ML25H picture photo
Mfg. Part Number
EGPD250ELL472ML25H
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EGPD250ELL472ML25H.pdf
Availability of EGPD250ELL472ML25H
QUANTITY
EGPD250ELL472ML25H Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPD250ELL472ML25H
Internal Part NumberEIS-EGPD250ELL472ML25H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPD Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGPD
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.87A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPD250ELL472ML25H
Related LinksEGPD250EL, EGPD250ELL472ML25H Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPD250ELL472ML25H Details Description
Related parts for EGPD250ELL472ML25H
CTRLR TEMP SSR 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 108KSPS 2CH 8-UMAX datasheet.pdf
INDICATOR 24V 19MM PROMINENT WHT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 7.62MM datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD 5 POS FEMALE, RA 4M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 4POS PINS datasheet.pdf
CONTACTOR datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 440MA 230 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
TV 16C 16#16 PIN RECP datasheet.pdf
96-Bit, 220 MHz True-Color Video RAM-DAC IC datasheet.pdf