United Chemi-Con EGPD250ELL752ML35H
EGPD250ELL752ML35H picture photo
Mfg. Part Number
EGPD250ELL752ML35H
Brief Description
CAP ALUM 7500UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EGPD250ELL752ML35H.pdf
Availability of EGPD250ELL752ML35H
QUANTITY
EGPD250ELL752ML35H Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPD250ELL752ML35H
Internal Part NumberEIS-EGPD250ELL752ML35H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPD Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance7500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.63A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPD250ELL752ML35H
Related LinksEGPD250EL, EGPD250ELL752ML35H Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPD250ELL752ML35H Details Description
Related parts for EGPD250ELL752ML35H
CAP ALUM 6900UF 200V SCREW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMPC datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ MULTI-TONE datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 2W SMBG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf