Sullins Connector Solutions PREC011SFAN-RC
PREC011SFAN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC011SFAN-RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 11POS
Datasheet Download
PREC011SFAN-RC.pdf
Availability of PREC011SFAN-RC
QUANTITY
PREC011SFAN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC011SFAN-RC
Internal Part NumberEIS-PREC011SFAN-RC
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC011SFAN-RC
Related LinksPREC011, PREC011SFAN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC011SFAN-RC Details Description
Related parts for PREC011SFAN-RC
DIODE ZENER 24V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC RESET CIRC MPU SC70-3 datasheet.pdf
BOX S STEEL 10.24"L X 10.24"W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC DGTL POT 2CH 10K 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
LED RED WHITE DIFF 1206 SMD datasheet.pdf
IC VCXO 640MHZ 16QFN datasheet.pdf