Atmel ATMEGA8-16MU
ATMEGA8-16MU picture photo
Mfg. Part Number
ATMEGA8-16MU
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN
Datasheet Download
ATMEGA8-16MU.pdf
Availability of ATMEGA8-16MU
QUANTITY
ATMEGA8-16MU Order Process
Ship out your order
Specifications of ATMEGA8-16MU
Internal Part NumberEIS-ATMEGA8-16MU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
megaAVR Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductAtmel - megaAVR Microcontrollers
PCN OtherMSL3 to MSL1 05/Apr/2013
MSL Update 26/Feb/2014
MSL Revision A 26/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package490
SeriesAVR® ATmega
PackagingTray
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-VQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATMEGA8-16MU
Related LinksATMEGA, ATMEGA8-16MU Datasheet, Atmel Distributor
ATMEGA8-16MU Details Description
Related parts for ATMEGA8-16MU
CBL RIBN 34COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
VARISTOR 425V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CBL 5POS FMALE,RA-MALE,RA M12 2M datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf