United Chemi-Con EGPD500ELL162MK40H
EGPD500ELL162MK40H picture photo
Mfg. Part Number
EGPD500ELL162MK40H
Brief Description
CAP ALUM 1600UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EGPD500ELL162MK40H.pdf
Availability of EGPD500ELL162MK40H
QUANTITY
EGPD500ELL162MK40H Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPD500ELL162MK40H
Internal Part NumberEIS-EGPD500ELL162MK40H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPD Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGPD
PackagingBulk
Capacitance1600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.02A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPD500ELL162MK40H
Related LinksEGPD500EL, EGPD500ELL162MK40H Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPD500ELL162MK40H Details Description
Related parts for EGPD500ELL162MK40H
RES SMD 750K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
60702A109 REAR PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2:1 670MHZ 10UMAX datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE10 M25 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 12V 27A EFCP datasheet.pdf