Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCDRNN030PGSA3
HSCDRNN030PGSA3 picture photo
Mfg. Part Number
HSCDRNN030PGSA3
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 30PSI GAUG 3.3V DIP
Datasheet Download
HSCDRNN030PGSA3.pdf
Availability of HSCDRNN030PGSA3
QUANTITY
HSCDRNN030PGSA3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCDRNN030PGSA3
Internal Part NumberEIS-HSCDRNN030PGSA3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Output TypeSPI
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Port SizeMale - 0.08" (1.93mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Side Port
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCDRNN030PGSA3
HSCDRNN030PGSA3 Details Description
Related parts for HSCDRNN030PGSA3
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HOUSING 18POS .100 W/LATCH datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 140MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 400VWM DO214AB datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf