United Chemi-Con EGPD500ELL272ML40H
EGPD500ELL272ML40H picture photo
Mfg. Part Number
EGPD500ELL272ML40H
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EGPD500ELL272ML40H.pdf
Availability of EGPD500ELL272ML40H
QUANTITY
EGPD500ELL272ML40H Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPD500ELL272ML40H
Internal Part NumberEIS-EGPD500ELL272ML40H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPD Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGPD
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.42A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPD500ELL272ML40H
Related LinksEGPD500EL, EGPD500ELL272ML40H Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPD500ELL272ML40H Details Description
Related parts for EGPD500ELL272ML40H
CAP FILM 0.68UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf