United Chemi-Con EGPD500ELL272ML40H
EGPD500ELL272ML40H picture photo
Mfg. Part Number
EGPD500ELL272ML40H
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EGPD500ELL272ML40H.pdf
Availability of EGPD500ELL272ML40H
QUANTITY
EGPD500ELL272ML40H Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPD500ELL272ML40H
Internal Part NumberEIS-EGPD500ELL272ML40H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPD Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGPD
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.42A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPD500ELL272ML40H
Related LinksEGPD500EL, EGPD500ELL272ML40H Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPD500ELL272ML40H Details Description
Related parts for EGPD500ELL272ML40H
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 1A datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
SHELL KIT FOR PRO BEAM JR CONN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 110A 300V datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf