United Chemi-Con EGPD630ELL102MU30H
EGPD630ELL102MU30H picture photo
Mfg. Part Number
EGPD630ELL102MU30H
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EGPD630ELL102MU30H.pdf
Availability of EGPD630ELL102MU30H
QUANTITY
EGPD630ELL102MU30H Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPD630ELL102MU30H
Internal Part NumberEIS-EGPD630ELL102MU30H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPD Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGPD
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.84A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPD630ELL102MU30H
Related LinksEGPD630EL, EGPD630ELL102MU30H Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPD630ELL102MU30H Details Description
Related parts for EGPD630ELL102MU30H
RES CHAS MNT 470 OHM 10% 114W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 30W D2PAK datasheet.pdf
IC INVERTER TRPL 1-INPUT 8DSBGA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 34POS datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONTACT BLOCK ILLUMINATED SPDT datasheet.pdf
AMP DUOPLUG MK2 CONNECTOR 12P datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf