Taiyo Yuden LAP02KR2R2K
LAP02KR2R2K picture photo
Mfg. Part Number
LAP02KR2R2K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 230MA 1.2 OHM TH
Datasheet Download
LAP02KR2R2K.pdf
Availability of LAP02KR2R2K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAP02KR2R2K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAP02KR2R2K
Internal Part NumberEIS-LAP02KR2R2K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLA(L,N,P)02 Series 06/Mar/2012
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±10%
Current Rating230mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.134" L (2.30mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAP02KR2R2K
Related LinksLAP02, LAP02KR2R2K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAP02KR2R2K Details Description
Related parts for LAP02KR2R2K
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68, 68 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 19A 1.56 MOHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 180K OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf