United Chemi-Con EGPD630ELL162ML35H
EGPD630ELL162ML35H picture photo
Mfg. Part Number
EGPD630ELL162ML35H
Brief Description
CAP ALUM 1600UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EGPD630ELL162ML35H.pdf
Availability of EGPD630ELL162ML35H
QUANTITY
EGPD630ELL162ML35H Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPD630ELL162ML35H
Internal Part NumberEIS-EGPD630ELL162ML35H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPD Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGPD
PackagingBulk
Capacitance1600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)27 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.42A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPD630ELL162ML35H
Related LinksEGPD630EL, EGPD630ELL162ML35H Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPD630ELL162ML35H Details Description
Related parts for EGPD630ELL162ML35H
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO214AC datasheet.pdf