United Chemi-Con EGXE100ELL471MJC5S
EGXE100ELL471MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE100ELL471MJC5S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EGXE100ELL471MJC5S.pdf
Availability of EGXE100ELL471MJC5S
QUANTITY
EGXE100ELL471MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE100ELL471MJC5S
Internal Part NumberEIS-EGXE100ELL471MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGXE
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current620mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE100ELL471MJC5S
Related LinksEGXE100EL, EGXE100ELL471MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE100ELL471MJC5S Details Description
Related parts for EGXE100ELL471MJC5S
CONN RCPT PIN .025-.037" SOLDER datasheet.pdf
Connector Header 80 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
BATTERY PACK FOR LS3F PRINTER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
QUICKIE HEADER datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SLA 22/90B 3.2SN OG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf