United Chemi-Con EGXE100ELL471MJC5S
EGXE100ELL471MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE100ELL471MJC5S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EGXE100ELL471MJC5S.pdf
Availability of EGXE100ELL471MJC5S
QUANTITY
EGXE100ELL471MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE100ELL471MJC5S
Internal Part NumberEIS-EGXE100ELL471MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGXE
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current620mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE100ELL471MJC5S
Related LinksEGXE100EL, EGXE100ELL471MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE100ELL471MJC5S Details Description
Related parts for EGXE100ELL471MJC5S
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V 1111 datasheet.pdf
RES MO 1W 1.6K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 180.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPPT SUR 2POS .8MM TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8A 6-TSOP datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT ORANGE 0.40" CA datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 321MA 1.8 OHM datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf